Rekord Guinnessa

Na początku sierpnia 2002 r. zgodnie z regulaminem londyńskiego Biura Rejestracji Rekordów Guinnessa podjęliśmy czynności przygotowawcze, zgłosiliśmy do przedstawiciela londyńskiego Biura w Polsce pana Zenona Pustelnika i ogłosiliśmy próbę bicia światowego rekordu Guinnessa w Szybkim Czytaniu podczas prowadzonych I Otwartych Mistrzostw powiatu Lwóweckiego w Szybkim Czytaniu, imprezie towarzyszącej Ogólnopolskiemu Festiwalowi Filmów Komediowych w Lubomierzu.

W dniu 11 sierpnia 2002 r. przeprowadzono eliminacje i zgodnie z regulaminem do finału zakwalifikowano 6 osób.

W finale czytano tekst zawierający 2200 słów (pięć stron formatu A-4) i test na rozumienie (21 pytań) przygotowany przez redaktora Grzegorza Koczubaja ze Słowa Polskiego.

  • I miejsce – Katarzyna Sobolewska, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu. Tempo czytania: 35 483 słowa na minutę. Stopień rozumienia: 95,2%! (test zawierał 21 pytań). Efektywność czytania: 33 780 słów na minutę! Rekord Świata.
  • II miejsce – Karolina Szypulska, uczennica Gimnazjum nr 2 w Bolesławcu. Tempo czytania: 33 587 słów na minutę. Stopień rozumienia: 62%. Wynik również lepszy od dotychczasowego rekordu świata!
  • III miejsce Przemysław Dubiel, uczeń Gimnazjum nr 1 w Lubomierzu. Tempo czytania: 22 147 słów na minutę – 53% rozumienia.
  • IV miejsce – Aron Bogusz, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubomierzu. Tempo czytania: 14 027 słów na minutę – 66% rozumienia.
  • V miejsce – Wioleta Środa – uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubomierzu. Tempo czytania: 11 775 słów na minutę – 53% rozumienia.
  • VI miejsca nie przyznano. Katarzyna Herba nie ukończyła czytania. Pech sprawił, że skleiły jej się dwie kartki tekstu i spadły ze stolika.
Katarzyna Sobolewska
Katarzyna Sobolewska

Katarzyna Sobolewska jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu. Kurs szybkiego czytania ukończyła w 2000 r. Przed kursem była bardzo dobrą uczennicą, po kursie wzorową! Mama Kasi, choć trudno jej uwierzyć w to, jak Kasia czyta, jest z niej dumna. Kasia potrafi czytać dwukrotnie szybciej, ale w finale tych mistrzostw zwolniła i przy dużym tempie czytania skupiła się przede wszystkim na stopniu rozumienia. I to osiągnęła!